сряда, 3 април 2013 г.

Добивът на шистов газ е истински земен ад

Добивът на шистов газ е истински земен ад.

Източници : http://www.ecofeminismblog.org , http://www.zone.bg


Документалният филм Газланд (www.gaslandthemovie.com) ми показа хора, които живеят в земен ад, причинен от опасното проучване, наречено хидравличен удар и напоследък е предпочитано от големите газови компании, които копаят на дълбочина 8 000 фута и инжектират вода смесена с 596 химикала (които са много токсични), за да изпомпат газ примесен с водата и химикалите. След като газта се отдели, 7те милиона галона вода с химикали от тази яма е опасност, с която трябва да живеем. Хората, които живеят най-близо до ямата, а най-често ямите са множество, ще вдишват токсичните пари и ще пият химикалите с водата си.
Срещнахме се с тези хора и ги чухме да описват тежките поражения върху здравето им, здравето на децата и домашните животни и цялата природа, които имат злата участ да живеят близо до замърсените участъци. Хормонални смущения, рак и силно главоболие са само някои от резултатите от излагането на въздуха, водата и почвите на замърсяването от газодобивната промишленост. Д-р Тео Колборн, водещ експерт по темата е изложил повече информация тук http://www.endocrinedisruption.com/chemicals.video.php .
Моето мнение е, че тази дълбоко проникваща техника е изцяло рискова поради химикалите, множеството подземни взривове и невъзможността да се набави достатъчно вода за процеса и най-вече защото милиардите литри вода не могат да бъдат безопасно съхранявани или отново да се преобразуват в питейна вода.
Никакви наредби от правителството! Джордж Буш и Дик Чейни (и двамата нефтени търговци), а по-рано и Ричард Нилсън, убеждаваха конгреса да освободи газовата промишленост от значителни наредби. Промишлеността не е засегната от Закона за чистота на атмосферния въздух от 1972г., Закона за чистота на водата от 1972г., освободена от Закона за почистване и Закона за питейната вода и трябва да добави минимални отчети за въздействие върху околната среда.
В индустрията доминират няколко големи компании (включително Халибютън), които са без надзор- СИП нямат пълномощие да регулират сондирането. Може да не сте наясно със скалата на щетите на околната среда дори и ако сте наясно с някои от проблемите свързани с добива на шистов газ. В четвъртък следобед знаех за проблема, но не знаех за мащабите му. В четвъртък вечерта вече бях видял хиляди квадратни мили опустяла площ, посветена на извличането на газ от дълбините на Земята и успоредно с това унищожаване на мирния живот!
След като видях каква е действителността не можех да заспя преследван от тези образи. Бях преследван от лицата на хората пострадали от обстоятелствата. Бяха излъгани и манипулирани без оглед на безопасността и здравето им. Можеше да е всеки от нас. Това не беше природно бедствие, а анти-природно бедствие, сторено от хора. Никой не ги защитаваше. На някои беше казано да си наемат адвокат и да заведат дело, ако се чувстват подведени.
При удара взривът създава малки земетресения, при които се отварят подземни пукнатини за да се освободи газа. Казаха ни, че взривовете са безопасни, но дали е така? Не, този екстремен процес се използва широко само о т 10 години. Може ли Земята да понесе това насилие? Ще го понесе ли? Чистата ни вода идва от древните подземни водоносни хоризонти. Как могат да се защитят тези невъзобновяеми източници?
И откъде ще дойде водата за сондирането? Как ще се съхранява токсичната вода безопасно завинаги? Всяко пробиване на яма изисква 1-7 млн галона вода.една яма може да се сондира 18 пъти и всеки път ще е нужно това количество вода. Като използване най-малкото количество-1 галон за сондиране, ще получим 18 млн галона за яма. В Далас, област Форт Уърт има 10 000 такива ями. Като умножим 18 млн галона по 10 000 ями получаваме 180 000 млн галона с отровена вода за съхранение и опазване. И това е само за зоната в Далас, област Форт Уърт!
Липсата на вода вече се предвижда да бъде едно от основните притеснения в света. Безопасната питейна вода ще бъде лукс в бъдеще, ако не направим сериозни промени сега!
Възможно ли е твоята и моята ями да са следващите?
Притесненията ми въобще не са интелектуални. Миналата година Националната служба за горите даде под наем гора на 30 мили южно от тук на компания решена да сондира с хидравличен удар в гората, която е национална собственост. Собствениците на близкия курорт Мълбери Маунтин привлече вниманието ни към ситуацията и уреди публична среща с местните управници.
Процесът беше описан, а притесненията ни и предложените протести бяха игнорирани. По моите разбирания, сондирането беше започнало и скоро 1-7 млн галона токсична вода щеше да чака да й се намери място. Къде и как?
Газовите компании имат правна стратегия наречена “принудителен басейн”, чрез която може да отрече правото на отказ на хората да се сондира на тяхна земя! Много от нас не притежават права върху минералните находища на земите си или притежават много малък процент. Представете си какви усложнения би донесло това на земевладелец, който не иска да дава под наем земята си на газови компании. Може да сме следващите. Преди няколко години с нас се свърза представител на газова компания и ни каза, че искат да сондират земята. Нито ние нито съседите ни проявихме интерес. За щастие, не са се свързвали с нас от години. Имаме 40 акра дъбова гора, в която от 21 години строим къща захранвана от слънцето. Обичаме дома си и сме вложили сърцето, ума и душата си в него. Джош Фокс, създателят на Газланд, започна разследването си за да научи повече за добива на шистов газ, защото живееше в подобна провинциална зона в Пенсилвания, къдетородителите му се установили през 1970г. израсъл е в горите и особено много обича изворът, който се извива около дома му. Газовата компания му предложила 1 000 000 $ за правата. Той искал да научи повече. Открил собственици, дали земята си под наем. Газланд ни показва потоци до местата за сондиране, които са замърсени с газове и имат участъци, които са запалими. Често взривовете в дълбоките подземия причиняват появата на нови пластове в подземните скали, които носят газ и метан, някога заровени в древни ями под земята, извори и потоци. Чухме хората да описват това в Колорадо, Пенсилвания и още много места. Неговият и нашият най-голям страх! Много хора бяха в плен на земен ад!
Безразсъдство
Не позволявайте PR кампанията на корпорациите за природен газ, които твърдят, че газът е “чист” ресурс, да ви прави на глупаци. Ямите около и в Далас, област Форт Уърт, които за 10 000, излъчват излъчват 200 тона токсични емисии на ден- повече отколкото излъчват автомобилите в метрополиса. Казано ни е, че тръбопроводите имат вградени клапани за изпускане, но дали редовно се изпуска газ в атмосферата? Трябва да информираме себе си, съседите си и политическите представители за всички последствия от пробиването. Обаче газовите компании организират големи кампании, тъй че може да се наложи да бъдем по-креативни в информирането на политиците за оскърблението ни подари това, че газовите компании контролират всичко, а ние трябва да се защитаваме сами.
Да спрем да използваме природен газ е друга радикална възможност. “Радикална” означава да стигнем до корена на проблема. Ако няма пазар за газа, компаниите няма да имат стимул да сондират. Направете простири! Газовите сушилни не бяха популярни в Маями Спрингс , където израснах през 50-те. Бяхме шест-членно семейство, имахме много мокри дрехи и всички те висяха навън за да съхнат. Поставете простири и окачете дрехите си. Премахнете абсурдните ограничения в градовете, които забраняват простирите,ако има такива ограничения!
Не съм политик и мога и ще изразя неразпространеното си мнение: намалявайте, намалявайте, намалявайте! Съхранението на природните ни ресурси е централен компонент в спасяването не планетата ни от климатичните промени, които настъпват в днешно време. Намалете консумацията на енергийни източници- батерии, електричество, бензин, пропан, както и на пластмаса, храна и вода! Вероятно можем да възстановим последствията от зависимостта си от неограничен достъп до енергийните източници. Разхождайте се в горите. Карайте колело. Отгледайте градина. Както майка ми казваше “действията говорят по-силно от думите”!
Научете повече за добива на природен газ и действайте!
Регистрирайте се са осведомяване за бъдещи действия по имейл.
1. ProPublica статии онлайн
Те са развили темата интензивно през последните две години
2. Запознайте се с всичко по темата на endocrinedisruption.com/ Д-р Тео Колборн е човекът , към който да се обърнете за информация относно въздействието на химикалите особено върху децата и все още неродените. http://www.endocrinedisruption.com/chemicals.video.php
3. Уверете се, че всеки земевладелец изправен пред решението да даде под наем земята си е запознат с ПОНГ(проект за отчетност на нефт и газ). Безплатният им наръчник “Нефт и газ пред вратата ви” http://www.earthworksaction.org/LOguidechapters.cfm би трябвало да е библия за всеки интересуващ се от темата.
4. Блоговете ще ви осигурят поглед отвътре на местно ниво и ще ви помогнат да се свържете с местата, където дейностите имат отрицателен ефект. Посетете:
http://www.a4gda.blogspot.com/ (Арканзас) , http://www.texassharon.com/ (Тексас) иhttp://fwcando.org/(Тексас)
5. Видеоклиповете са чудесен начин да се информирате а) Разделяне на имоти-документален клип за Колорадо и Ню Мексико описващ проблемите относно притежанието на площта и минералните права.здравните проблеми имат ключова роля. Ако го гледатеhttp://www.splitestate.com/,бъдете сигурни, че ще видите и подробностите около основния проблем.
6. Газланд-режисьор Джош Фокс, получил висока оценка след фестивала Сънданс и станал популярен в интервю в националната телевизия. Все още се излъчва по НВО, тъй че проверявайте програмата им. Копията ще бъдат достъпни през декември. Отидете наhttp://www.gaslandthemovie.com/ за информация.
7. Това, което трябва да знаете за добива на природен газ-отлично описание на процеса от д-р Тео Колборн. Достъпен е на уебсайта й или на DVD
8. . ЗАДЪЛЖИТЕЛНО гледайте видеото от 3 части на проф. Антъни Инграфи от Корнел истинския мащаб на проблемаhttp://nyrad.org/videos.htmlhttp://www.endocrinedisruption.com/chemicals.video.php . това вероятно е най-важното за разбиране, тъй като резонира с политическото лидерство - трябва да им се покаже, че са слушали едната страна на икономическото лидерство, че са слушали едната страна на икономическото уравнение.
Относно добивът на природен газ в Арканзас се свържете с Джойс Хейл: 479-527-2777 илиjoycehale43@gmail.com
Послепис от Паула: Тук в Кедар Хил ние отопляваме 800 кв. метра от дома си с дърва и не използваме климатик. Соларната енергия от осем панела ни снабдява с електричество, включително и хладилника (използваме хладилник Sunfrost, който работи с 12 волтова система като нашата и е изработен за да бъде супер енергийно активен). Пропанът е енергийния ни източник за готвене, а през зимата варим вода и приготвяме храна на печка на дърва. Считаме това за бонус от енергия! Пропановия ни танк е 100 галона и ни стига за около 9 месеца. Трябва да проучим откъде идва и какво е пропанът. Знаете ли?
Пропанът е газ често намиран заедно с природния газ и петрола дълбоко в земята. Някои източници твърдят, че е вторичен продукт при обработката на природен газ и рафинирането на петрол. Обработката на природен газ включва отделяне на пропан и бутан, за да се предотврати кондензацията им в тръбопроводите. В допълнение нефтените рафинерии произвеждат пропан като вторичен продукт от продукцията на бензин и гориво за отопление.
Тъй като искаме да намалим до минимум употребата на природен газ, една от целите ни е да намалим използването и на пропана. Вместо да топлим вода за душовете си на печка, ние зависим от слънчевата енергия за освежаващ душ. Ще изперем прането си във Файетвил утре, понеже отиваме там за да напазаруваме от бакалницата Ozark Natural Food Coop. За да не използваме газова сушилня ще прострем дрехите си на простир в горещите дни през август. Действията говорят по-добре от думите!

Няма коментари:

Публикуване на коментар